în anul școlar 2024-2025

Școala bilingvă

Curriculum britanic și românesc

slider3-2
De ce Școala Româno-Britanică?

Misiunea școlii este creșterea dragostei de învățătură a copiilor.
Avem un curriculum dublu (britanic și românesc) pe care îl aplicăm metodelor
de predare transdisciplinare.

Înscrieri

Documente necesare:

• Fişa interviu cu părinţii
  • Raportul de Evaluare a Potenţialului de Învăţare EPIF
  • Depunerea unui dosar
  • Taxa de înscriere

Transferuri

Dorești sa îti transferi copilul la Școala Româno-Britanică?

Noi te ajutăm sa găsești toate informațiile de care ai nevoie.

Despre Școala Româno-Britanică

Școala Româno-Britanică este o instituție de învățământ autorizată prin OMENCȘ 5864/28.11.2016, creată din dorința de a imprima calitate, securitate, inovare, creativitate și responsabilitate sistemului de învățământ românesc.

Este un model educațional britanic ce completează cu succes curriculumul național românesc, dar care asigură elevilor săi o dezvoltare optimă din punct de vedere cognitiv, relațional, fizic, emoțional și al abilităților de viață.

De ce Școala Româno-Britanică?

Principiile ce stau la baza dezvoltării acestei școli vizează crearea unui cadru adecvat de învățare pentru elevi, ce ține cont de nevoile lor, de ritmul și potențialul individual, de stilurile de învățare (corelate cu teoria inteligențelor multiple a lui Howard Gardner), dar și de necesitatea de a creiona un proces educațional coerent, bazat pe predare și evaluare diferențiată, care să urmărească dezvoltarea ciclică a unui concept de la cunoaștere-înțelegere-aplicare-analiză și sinteză până la nivelul de evaluare.

Astfel, absolvenții noștri nu doar vor excela în cadrul examenelor naționale pe care le vor avea de susținut sau în testările periodice Cambridge English, ci vor obține rezultate minunate și în viata și activitatea lor de adulți, având o fundație solidă pentru întreagă lor educație.

Doresti mai multe detalii?